Írta: Turó Mária, gyülekezeti tag
„JÖVEVÉNY VOLTAM... ÉS BEFOGADTATOK." (MÁTÉ 25:35)Világimanap gyülekezetünkben
2013. február 28-án délután gyülekezeti termünkben Ökumenikus Világimanapi alkalomra gyűltünk össze, evangélikus testvéreinkkel együtt összesen 24-en.
Segédlelkészünk Hetyei Mónika köszöntője után elénekeltük a 287. énekünk (Járuljunk mi az Istennek szent Fiához...) 1-5. versét, majd a Franciaországi Református Nőszövetség tagjai által összeállított liturgiát követve - melynek témája a szétszóratás- megnéztünk Franciaország tájairól, kultúrájáról, az ott élők életmódjáról, szokásairól egy rövid filmet.
Az ország területe több mint 500 000 km2, így az EU legnagyobb területű országa. Lakóinak száma 65 millió. Az anyaországon kívül hozzátartoznak még azok a tengerentúli területek, melyek a gyarmatosítás korából maradtak meg, ahol ma mintegy 2,5 millió ember él. Ezen kívül néhány kisebb szigetet is birtokol.
Elmondhatjuk, hogy Franciaország a népek olvasztótégelye az életművészet hazája. Erre nagy hangsúlyt helyeznek, ami magában foglalja az étkezési- és italkultúrát. Itt található a világon a legtöbb kiváló szakács.
2010- ben az UNESCO a nem anyagi természetű kulturális javak sorába felvette a hagyományos francia konyhát, négy fogásával: előétel, főétel, sajt és desszert. A sajtféleségek nagy választékáról is nevezetes az ország, mintegy 350- 400 félét tartanak számon és árusítanak.
Franciaországban sokszínűek a tájak, sokfélék az emberek, sokféle a kultúra, a gasztronómiai és egyéb szokások, és sokféle a vallás is. A gyülekezetek számára az összetartó erőt, Isten Igéje és az egymásra figyelés jelenti.
A film megtekintése után, elénekeltük a 455. énekünk 6-7. versét („Úgy járunk itt lenézve, mint ismeretlenek...")
Igeolvasással Veres József evangélikus lelkipásztor, egy rövid áhítattal pedig Hetyei Mónika református segédlelkész szolgált az alábbi igeszakaszok alapján: 3 Mózes 19: 1-4. és 33-37. verse; Jelenések könyve 21: 3-4. versei. Az igeolvasások között hat testvérünk mondta el a liturgia szerinti imádságokat.
Előttük egy-egy különböző színű gyertya égett. Jelképezve a szétszóratást, a sokféleséget. Az elhangzott imádságok után az imádkozók mindegyike egy közös pontra helyezte el a gyertyáját, jelezve az összetartozást.
Szinte minden imádság után egy-egy éneket énekeltünk: 455. ének 1-2. versét (Testvérek menjünk bátran...); 264. ének 1-3. versé (Áldjad én lelkem a dicsőség erős királyát); 457. énekünk 1-3. verse (Ó Jézus árva csendben az ajtón kívül állsz...).
A záró áhítatot Hetyei Mónika tartotta a Máté 25: 31- 40 alapján, az utolsó ítéletről. Az utolsó napot nem kerülhetjük el. Mindannyian odaállunk Isten ítélőszéke elé. Jézus Krisztus figyelmeztet, hogy az utolsó napra készülni kell, ezért tegyünk jót. Fogadjuk el, vállaljuk, szeressük egymást egyenlőként.
Az evangélikus kórus éneke tovább gazdagította együttlétünket:
„Úr Jézus, kérlek taníts meg örülni,
Szememből, szemekből könnyet törülni!
Taníts, hogy ne legyek senkinek kárára,
Taníts jóságra, békére, hálára!
Taníts, hogy jól éljek! Taníts meg fényteli,
Örvendő élettel messzire fényleni!
Tanítsd meg szívemet csak veled röpülni,
Jézus, Úr Jézus taníts meg örülni!"
(Evangélikus énekeskönyv 578. ének)
A záró ima után, felállva, egymás kezét fogva mondtuk el az Úr Jézustól tanult imádságot.
Záróénekünk, az Ároni áldás megzenésített változata volt:
„Áldjon meg téged, áldjon az Úr,
Őrizzen téged, őrizzen Ő!
Orcáját mennyekből fordítsa le rád Atyád!
Könyörüljön rajtad, Könyörüljön rajtad!
Adjon békességet!"
(MRE 504. ének)
A napunk végén, szeretetvendégségre hívtuk testvéreinket, ahol a francia konyha különlegességeivel: diós- mézes sajtkrémmel, illetve gombakrémmel megkent baquettel, és majonézes franciasaláta elfogyasztásával is ízelítőt kaphattunk a francia konyha különlegességeiből. Minden vendégünk kapott egy
- egy kártya naptárat, és könyvjelzőt, ami addig a megterített asztalt díszítette.
Összességében elmondhatjuk, hogy az elhangzott igeszakaszok ma is időszerűek. Arra figyelmeztetnek bennünket, hogy az országunkban, hazánkban menedéket keresőkkel szemben ne kövessünk el jogtalanságot, igazságtalanságot, semmiféle tekintetben. Úgy tekintsünk rájuk, mint közülünk valókra. Fogadjuk őket szívesen, legyünk nyitottak, figyelmesek irántuk, bármilyen nyelvet beszélnek, akárhonnan, akármilyen kultúrából származnak. Ne bántsuk meg őket se szóval, se viselkedéssel. Nyújtsunk feléjük segítő kezet. Ne használjuk őket! Isten használatra a tárgyakat teremtette, az embereket szeretetre. Az embernél ez sajnos fordítva van. A tárgyakat szeretjük, az embereket használjuk.
Kérjük mennyei Atyánkat: szabadítson meg az előítéletektől. Őelőtte mindnyájan egyenlőek, egyformák vagyunk. Ő szeret bennünket, elnézi hibáinkat, mulasztásainkat. Nyissa ez hálaadásra a szívünket. Imádkozzunk azokért is, akik testi- lelki szétszóratásban élnek.
Turó Mária,
gyülekezeti tag