Írta: Thoma László, presbiter
KELL EGY CSAPAT!
Gondolatok az énekkari találkozóról
2013. április 27.
Természetesen vannak erre megszokott válaszaink: Augustinus óta tudjuk, hogy kétszer imádkozik, aki énekelve imádkozik. A zenében kifejezett szépséggel esztétikai örömet is okozunk a hallgatónak (már amennyiben a szorgalmas gyakorlás elegendőnek bizonyult, és az Úr is úgy akarja, mert azért valljuk be testvéreim, hogy sokszor, a legjobb igyekezet ellenére is kissé félresikerül a dolog).
A zsoltáros szavai azonban mégis erre buzdítanak: „Dicsérjétek az Urat! Énekeljetek az Úrnak új éneket, dicséretet a hívek gyülekezetében!", vagy: „Én is magasztallak hálával, hűségedért, Istenem! Lantot pengetve éneklek neked, Izrael Szentje! Ujjong az ajkam, ha tenéked zenghet lelkem is, amelyet megváltottál!".
Mindezek mélységesen igazak!
A zsoltárok kijelentéseit és buzdításait pedig csak alátámasztja és meghatottságra indít bennünket a császári férfikórus működése. Mélységesen tisztelhető 140 éves akaratuk és az arcukról leolvasható meggyőződésük. De nem csak a császári, jubileumát ünneplő kórus esetében, hanem a többi kórus részéről is tapasztalható volt a szándék, hogy énekelni márpedig kell annak, aki református, és ilyen hagyományai vannak, mert azokat nekünk kell megőrizni és tovább adni gyermekeinknek.
Azonban ezek az érvek - bár nem kis súlyúak - mégsem elegendőek ahhoz, hogy az énekkarok, akár a komáromi gyülekezet kórusa is, (tisztelet a kivételnek) fiatalodjanak, jobban fejlődjenek, bővüljenek. A többi kórus nevében nem beszélhetek, de azt megállapíthatom, hogy a mi kórusunk esetében lassan aktuálissá válik a közösségben részt vállalók nagyobb számú megjelenése. Az istentiszteleti alkalmakkor hallható, hogy vannak a mintegy 400 tagú gyülekezetünknek jó hangú tagjai, a próbák pedig általában péntekenként este 6 órakor vannak. Természetesen igazodva a nyári szabadságokhoz és egyéb elfoglaltságokhoz is.
Hogy miért jöjjetek Testvéreim
énekelni?
Elhangzott az egyik pünkösdi igehirdetésben a következőképpen:
Pál apostol a filippiekhez írt levelében elénk tárja, hogy a gyülekezetnek három fontos tulajdonsága kell, hogy legyen. Az egyik, hogy engedelmesség, az éneklés pedig éppen erre tanít. Engedelmeskednünk kell a szerző, a karnagy előírásainak, enélkül nincs zene.
A másik tulajdonság, hogy a gyülekezet az evangéliumra figyel. Az énekkari darabok szövegei által erre is van módunk.
A harmadik pedig, hogy a gyülekezet örömteli. Van-e örömtelibb dolog annál, ha egy szépen megszólaló, kidolgozott zenedarabot adhatunk elő az Úr dicsőségére, és a gyülekezet gyönyörűségére?
Ezek után kijelenthetjük, igaza volt legátusunknak, amikor Pünkösd hétfőn az igehirdetésben kijelentette a szószékről: kell egy csapat!
Testvérem gyere, légy közöttünk Te is!
Thoma László,
presbiter