Írta: Nemes Andrásné, presbiter
"Ne csak szeresd, tudd is, miért szereted szülőföldedet!"
Kecskés László emlékére
Kecskés László helytörténész, múzeumalapító, gyülekezetünk egykori főgondnoka 1913. szeptember 7-én született a történelmi Komáromban. Ősei városukat védő végvári harcosok, naszádosok, hagyományaikat őrző, Európát járó szekeresgazdák voltak. Rövid életrajza szerint iskoláit Komáromban végezte, 1931-ben érettségizett a helyi gimnáziumban.Érettségi után a városháza számviteli osztályán dolgozott. 7 évi katonaság, másfél évi hadifogság után újabb szívfájdalmat ért meg, a kitelepítést. Azonban Isten kegyelméből nem kellett messzire mennie, a jobb parti Komáromban, a Vág utcában telepedhetett le a családjával. Eleinte a hit és a család, később az általa kialakított szép udvar fái és virágai is gyógyítgatták lelki sebeit, s adtak erőt évtizedeken át tartó, az utókor számára nagyon-nagyon értékes és hasznos munkájához. Igazi hivatását Komárom kulturális életének fényesítésében találta meg. A komáromi Klapka György Múzeum alapítója (1965) és vezetője haláláig. Számos helytörténeti tanulmány és könyv szerzője, hogy csak a legfontosabbakat említsük: Komárom története (1973), Komáromi mesterségek (1978), Komárom az erődök városa (1984, 1993), Komárom (1985). A Múzeum és a Múzeumbarát Kör vezetése, a tárgyi emlékek gyűjtése, a helytörténeti tanácsadások mind azt szolgálták, hogy bemutassa a közösség alkotó-formáló erejét, megteremtse a polgárok közéleti tudatát. Életében nem létezett elválasztó vonal, mindig egységes Komáromban gondolkodott. Születésének 100. évfordulójára, annak tiszteletére ezt az évet Komárom képviselőtestülete Kecskés László emlékévnek minősítette. Az ünnepségsorozat szeptember 7-én kezdődött, amikor meghitt, családias légkörben emléktábla került a Vág utcai kedves házra.
A kis avatási ünnepség a családi ház szép udvarán zajlott. Itt dr. Molnár Attila polgármester, a FIDESZ országgyűlési képviselője emlékezett Kecskés Lászlóra mély hitelességgel, hiszen diákkorában rendszeresen eljárt a helyi könyvtárba, hogy Laci bácsit meghallgathassa. Az egybegyűltekhez aztán Kecskés Lászlóné szólt, megköszönve a férjének megadott tiszteletet, majd Vastagh Ágnes, az egyik unoka következett: ő a nagyapjáról írott gyönyörű emlékezését olvasta fel. A sort a dédunokák kis zenei bemutatója és versmondása, majd a református templomban istentisztelet zárta. A hálaadó istentiszteleten lelkipásztorunk, Máté László így idézte fel Kecskés László alakját, személyiségét: „Kecskés László életének nagyobb részét egy olyan korban élte, amelynek társadalmi rendszere a hazugságra épült. Vagy tagadta az igazságot, vagy szerette volna feledtetni annak legalább egy, számára igen kellemetlen részét. Amikor Kecskés László a múlt emlékeit kutatta, összegyűjtötte és közkinccsé tette (legyen szó könyvről vagy múzeumról), akkor a feledés ellen harcolt. Az emlékek megőrzése - egyfajta harc az igazságért. A valóságért. Sokféleképpen lehet küzdeni az igazságért. Kecskés László munkássága e harcok egyike volt. Emlékének felidézése ezért egy nemes harc felidézését is jelenti. Egy olyan élet áll előttünk, amely a feledés elleni küzdelmével, a teljes, mert a múltat is magába foglaló valóságért folyt. Ebben a közösségben megemlékezünk arról is, hogy Kecskés László a református gyülekezet főgondnoka volt. Egy gyülekezet főgondnoka több mint adminisztratív tisztségviselő. A protestáns egyházak történelmében úgy alakult, hogy a főgondnok lett a gyülekezet arca a külvilág felé. A főgondnok a világi hivatásában kivívott elismerésével, személyének és tekintélyének súlyával szolgálja a gyülekezetét. Az őt övező tisztelet egyúttal védi a gyülekezet, az egyház tekintélyét is. Bízvást mondhatjuk, hogy Kecskés László személyében a református gyülekezetnek ilyen főgondnoka volt. Emlékének felidézésekor úgy gondolunk rá, mint Isten szolgájára, eszközére, aki által sok jót tett a komáromi gyülekezetnek. A 100 éve született Kecskés László a szűkebb környezetéért, Komárom városáért és a református gyülekezetért végzett munkásságával, a múltat is magába foglaló teljes valóság megőrzéséért, és így az igazságért való küzdelmével követendő elismerésre méltó életművet, és követendő példát hagyott maga után. Felidézve személyét és munkásságát, hálát adunk Istennek, Aki általa, mint eszköze által is sok jót tett velünk!"
Az emlékév következő rendezvényére szeptember 11-én került sor, amikor először az általa alapított múzeumban Számadó Emese emlékezett Kecskés Laci bácsira, s vele készült korabeli filmen is hallhattunk hitvallásáról. Utána kedvenc helye, a könyvtár következett, ahol dr. Molnár Attila házigazdaként beszélgetett Komárom díszpolgáráról az egykori barátokkal, dr. Kálmán Attilával, Mácza Mihállyal és Asbóth Zsolttal. Az életrajzból olvashattuk, hogy fájdalmas törést hozott Laci bácsi életébe a kitelepítés. E korszak jobb megismerése érdekében került sor a rendezvénysorozat újabb állomására. Szeptember 18-án a könyvtárban köszönthettük dr. Vadkerty Katalin professzorasszonyt, ezen történelmi időszak leghitelesebb szakértőjét. Kató nénit és Laci bácsit összeköti értékrendjük azonossága, mindketten az elnyomatás évei alatt is tisztán és következetesen kutatták és ismertették a valós múltat, maradandót alkottak és példát mutattak az utókornak.
Az ünnepségek következő alkalma október 19-én lesz, amikor iskolásaink számot adnak helytörténeti tudásokról és bemutatják a Komáromi mesterségek c. könyv alapján készült rajzaikat. November végén zárul az emlékezés, az egykori iskolában, a Selye János Gimnáziumban a Kecskés László teremben. Pénzes Imre, szőnyi gyökerű művész alkotását avatjuk fel, Laci bácsi kőből faragott arcmása kerül a terem falára.
Kecskés László barátai és tisztelői ezúton is köszönetüket fejezik ki városunk képviselőtestületének, polgármesterének, hogy az emlékévvel nagy lépést tettek a feledés ellen.
Máté László igehirdetésében így szólt: „ Kecskés László, mint helytörténész, múzeumalapító munkássága a teljes valóság részét képező múlt megőrzésével a feledés, mint valóságrontás elleni küzdelemben való helytállás példája." Megszívlelendő szavak ezek!
Nemes Andrásné
presbiter