Írta: Turó Mária, gyülekezeti tag
HÁLAADÓ ISTENTISZTELET A NESZMÉLYI PARÓKIA FELÚJÍTÁSÁÉRT
„Ez az a nap, amelyet az Úr elrendelt, vigadozzunk és örvendjünk ezen." (Zsolt. 118:24)
2013. november 10.- én vasárnap délután hálaadó istentiszteletre gyűltünk össze a neszmélyi református templomban, hogy a helyi gyülekezettel együtt hálát adjunk a közel 100 éves parókia külső- belső felújításáért együtt örülve az örülőkkel.
Valkiné Gúthy Éva helyi lelkipásztor köszöntőjét követően, a 25. zsoltár 1. versének eléneklése után a Molnár Péter karnagyúr vezette neszmélyi férfikórus szolgált.
Meghallgattuk többek között a 33. genfi zsoltárt Kodály Zoltán feldolgozásában és Lowel Mason - Paul Gebhard szerzeményét Szász Béla fordításában melynek első versszaka így szól:
„Mindig velem Uram, mindig velem,
Még ha nem láthat is gyarló szemem!
Azért ez énekem: Velem van Istenem,
Velem van Istenem, mindig velem."
A kórus szolgálata után a 378. énekünk 1-2. versét énekeltük el: „Adjunk hálát mindnyájan az Atya Úr Istennek...".
Igehirdetéssel Máté László esperes úr szolgált János evangéliuma 14. rész 1-2. verse alapján.
„Ne nyugtalankodjék a ti szívetek: Higgyetek Istenben és higgyetek énbennem. Az én Atyám házában sok hajlék van; ha nem így volna, vajon mondtam volna-e nektek, hogy elmegyek helyet készíteni a számotokra?"
A neszmélyi parókia felújításáért való hálaadásra az az indulat gyűjtött minket egyben, amely minden testi és lelki jó elnyerésében, az örökké való Isten kegyelmességét ismeri fel, örvendezésében az Ő színe előtt ünnepel, az áldásért neki ad hálát a Jézus Krisztus által.
A parókia megújulásának története egyúttal egy darabka gyülekezet - és egyháztörténet. A parókia nem csak a lelkész lakóhelye, hanem a gyülekezet lelki életének hátországa. Állapota, sorsa, a gyülekezeti életet is formálja és befolyásolja. Története része a helyi közösség történetének. Az építkezés előkészítése, tervezése, szervezése, lebonyolítása a helyi és az egyetemes református közösségért végzett fáradozás. Minden ezzel kapcsolatos feladat része annak a küldetésnek, amit Isten népének be kell töltenie itt a világban. Minden önkéntes, Isten dicsőségére adott felajánlás személyes részvétel abban az istentiszteletben, amellyel Isten népe hódol az Őt elhívó Megváltó Urának.
A parókia felújítása a gyülekezet jövőjének szól. Azért újult meg, hogy hajlék legyen: a gyülekezet lelki életének bázisa, otthona.
Életünk fontos kérdése: az örökkévaló atyai házban van-e számomra lakóhely, hajlék?
Szabad ezt az ünnepet ennek a kérdésnek a fényében is szemlélnünk. Mitől lesz más ez az ünnep, ha ennek a kérdésnek a fényében ünnepeljük? Teljesebb lesz-e az örömünk, ha ezzel a kérdéssel is szembesülünk? Igen.
Mert lehet másként is ünnepelni ma, csak az egy másik ünnep! Ha csak a láthatókra nézünk, a földiekkel törődünk, akkor jóleső fáradtsággal nyugtázzuk: sikerült befejezni, amit elkezdtünk! Felülkerekedtünk a nehézségeken, de végül jóra fordult minden. Ebből az ünnepből azonban hiányzik az örökkévalóság távlata, a meggyőződés, hogy mindez valóban nem volt hiábavaló.
Milyen áldása van ennek a hitnek?
Az örökkévalóságra kitekintő távlatot ad életemnek. Tudom hová tartok, mi a vég mindannak, amit itt e földi életben megélek, megszenvedek, éppen úgy, mint annak, ami örömmel tölt el. Az egész életemnek, minden fáradozásomnak, az olykor hiábavalónak tűnő helytállásnak, hűségnek, van célja, tehát van értelme: mert van egy örökkévaló ház, ahol számomra is lakóhelyet készített az én Megváltó Uram. Számomra is! Boldogító, ha eltölt ez a bizonyosság.
„Elmegyek, hogy helyet készítsek nektek" - mondta Jézus, amikor elment. Útja a keresztre vezetett. Elment, hogy szenvedésével, halálával, feltámadásával elhárítson minden akadályt a mennyei házba vezető útról és az számunkra lakóhely lehessen.
Milyen más, ha egy közösség az a lélekkel ünnepli egy földi ház megújulását, amely tudja: van örökkévaló hajléka. Azért érzi magának a földi hajlékot, mert magáénak hiszi a mennyei otthont. Ünnepeljünk hát és adjunk hálát a megújult földi hajlékért azzal az örömmel: Jézus számunkra hajlékot készített a mennyei Atya házában.
Az Úrtól tanult imádság elmondása után, ismét a férfikórus szolgált. Ezután a helyi Launai Miklós Református Általános Iskola tanulói énekeltek és szavaltak tovább gazdagítva ezzel az istentiszteleti együttlétünket.
Az építkezés menetéről, Molnár István főgondnok úr számolt be. Elmondta, hogy részben önerőből, részben egyházmegyei támogatással, részben sikeres pályázat során elnyert anyagi segítséggel vált lehetővé a parókia felújítása. Emellett a férfi gyülekezeti tagok összesen több mint 1500 munkaórát dolgoztak különböző munkafázisokban, növelve ezzel az épület értékét. A főgondok úr a beszámoló végén köszönetet mondott mindenkinek a segítségnyújtásért, legyen az anyagi támogatás, kétkezi munka, vagy egyéb segítség.
A különböző munkálatokról, munkafázisokról videó felvételt tekinthettünk meg, hallgatva közben „Az Úr csodásan működik..." kezdetű éneket.
A beszámoló után újra a férfikórus szol-gált. Az istentisztelet végén Janovics István helyi polgármester úr és Czunyiné Bertalan Judit kormánymegbízott köszöntötte a gyülekezetet.
A hirdetéseket Valkiné Gúthy Éva nagytiszteletű asszonytól hallgathattuk meg:
„Áldjad én lelkem a dicsőség erős királyát..." (264:1-5.)
Az istentisztelet a Himnusz eléneklésével ért véget. Ezután a felújított parókián szeretetvendégségen vettünk részt.
A valóságban is láthattuk, megtapasztalhattuk az építkezést végigkísérő Úr segítségét és áldását. Most is mint mindig egyedül Övé a dicsőség!
Turó Mária,
gyülekezeti tag