Írta: Tóth Bertalanné, gyülekezeti tag
EMLÉKTÁBLA AVATÁS BÁTORKESZIN
2013. nov.23-án a Kecskés László Társaság és Komárom Város Önkormányzata emléktáblát avatott a benesi törvények miatt meghurcolt bátorkeszi magyarság tiszteletére.
Az ünnepi ökumenikus szertartást a helyi római katolikus templomban tartottuk. A zsúfolásig megtelt templomban először a Szózatot, majd a 90. zsoltárt énekeltük el.
Ezután a bátorkeszi gyülekezet lelkipásztora Czinke Zsolt szólt az egybegyűltekhez.
„ Emlékezzél meg, Uram, mi esett meg rajtunk, tekintsd meg és lásd meg gyalázatunkat! A mi örökségünk idegenekre szállt, házaink a jövevényekéi."
/ Jeremiás siralmai 5. fej.1-2 és 20-21.vers/
Mindannyiunk szívéhez szólt az ige magyarázatában: Magyarok vagyunk. Itt születtünk. Ez a mi hazánk. Ez így van nemcsak a Felvidéken, hanem Erdélyben, Kárpátalján és a Vajdaságban is. Nagytiszteletű Urat Varga Róbert plébános úr követte, aki azt hangsúlyozta: megbocsáthatunk, de nem feledünk.
Az ünnepi szertartás Nagy Attila, Szőny lelkipásztorának áldásával /2. Kor. 4. fej. 6-8.vers/ és a Boldogasszony anyánk kezdetű ének eléneklésével fejeződött be.
A megemlékezésen valamennyi felszólaló / Labancz Roland, Bátorkeszi polgármestere, dr. Molnár Attila szavait Hornig Rudolfné alpolgármester asszony tolmácsolta, Szabó Edit és Goda Jánosné /maguk is érintettek voltak a családjukkal/ amellett tették le a garast, hogy a felvidéki magyarság igaz történetét, a kitelepítéseket, a deportálásokat mindenkinek meg kell ismernie, különös tekintettel a gyermekekre és az unokákra. Ragaszkodjanak szülőföldjükhöz, anyanyelvükhöz, kultúrájukhoz- egyszóval magyarságukhoz.
A helyi kamarakórus és a zenés irodalmi műsor után Tolcsvay Bélát hallgattuk értő szívvel és lélekkel. Gyönyörű dalait hallva azt kívántuk egymásnak, hogy „Ne ártson a magyarnak sem a Duna, sem a Tisza, sem az Olt".
A felavatott és megáldott emléktáblán a következő sorok olvashatók:
„De túl minden bún, minden szenvedésen
Önérzetünket nem feledve mégsem...
Féltőn borulni minden magyar rögre,
S hozzátapadni örökkön-örökre."
Sajó Sándor
A megemlékezés után a Kecskés László Társaság szeretetvendégségbe hívta a gyülekezetet.
Tóth Bertalanné, gyülekezeti tag