Írta: Tarnai Györgyné, Mészáros Rebeka, Turó Mária, Thoma László, Hetyei Mónika
JÖJJETEK ÉNHOZZÁM MINDNYÁJAN..."
(Beszámolók Ökumenikus imahetünk alkalmairól)
A 2013-as ökumenikus imahetünk szervezőinek gondolatait nagyon megragadták Mikeás próféta szavai: „Mivel járuljak az ÚR elé? Hajlongjak-e a magasságos Isten előtt? Talán égőáldozattal járuljak elébe, esztendős borjakkal? Talán kedvét leli az ÚR a kosok ezreiben, vagy az olajpatakok tízezreiben? Talán elsőszülöttemet áldozzam bűnömért, drága gyermekemet vétkes életemért? Ember, megmondta neked, hogy mi a jó, és hogy mit kíván tőled az ÚR! Csak azt, hogy élj törvény szerint, törekedj szeretetre, és légy alázatos Isteneddel szemben." (Mikeás 6.6-8) és ebből az igeszakaszból kiindulva egyetlen kérdést fogalmaztak meg, ami az imahét erejéig minden keresztyén ember legfontosabb kérdésévé lett: „Mit kíván tőlünk az Isten?"
Erre a kérdésre kerestük a választ, Istennek hála öt napon keresztül a szőnyi és komáromi baptista, evangélikus és katolikus testvérekkel együtt. Szinte a bőrünkön tapasztaltuk meg azt a koncepciót, ami tulajdonképpen ezen a héten mintegy aranyszál húzódott végig. Ez a koncepció az indiai keresztyének hányattatott sorsából üldöztetéseiből kiindulva, az „úton járás" tematikáját követte. Ezért is az „Igei" cím: „JÖJJETEK ÉNHOZZÁM MINDNYÁJAN...", mert szinte napról napra kísértük egymást a gyülekezetek közösségébe, vezettek be minket a lelkipásztorok Isten Igéjének gazdagságában és segített minket Isten Szentlelke abban, hogy kilépve a templomok ajtóin, egészen máshogy folytathassuk utunkat, mint ahogyan oda beléptünk.
Mindazokba az eseményekbe hívatottak betekintést adni következőkben olvasható beszámolók, amelyek által mi magunk is épülhettünk, gazdagodhattunk és megszólítottá válhattunk.
Az együtt töltött öt alkalomról külön- külön emberek számolnak be, méghozzá azzal a céllal, hogy megpróbálják mindinkább visszatükrözni a héten tapasztaltakat.
A legelső nap, tehát hétfőn este mottója:
Úton Krisztus megtöretett testével - volt.
Ezen az alkalmon a Szőnyi Református Gyülekezet templomában gyűltünk össze, ahol az jelen lévő lelkipásztorok szolgálata mellett, a gyülekezet közös énekléssel és imádságokkal állhatott meg Isten előtt a gyülekezet közösségében.
Az igehirdetés szolgálatát Milos Ferenc szőnyi katolikus plébános végezte. igehirdetésében kiemelte, hogy sem ezekben a napokban, sem az év többi napján nem azok a fontos dolgok, amik szétválasztanak bennünket, hanem sokkal inkább az kell meghatározza a saját életünket, gyülekezeteink életét és egymáshoz való viszonyulásunkat, hogy vannak közös pontjaink.
Ha ezekre a közös pontokra rátalálunk, akkor nem csak egymásra találunk rá, nem csak a gyülekezeteink kerülnek közelebb egymáshoz és találhatja meg bennük testvér a testvért, hanem Istennel való viszonyunkban is békességre találunk.
A legfőbb ilyen közös pont, az Apostoli Hitvallásunk, ami legyünk bármelyik keresztyén gyülekezetben, mégis ismerhetünk és magunkénak tudhatunk mindannyian. De összeköt minket az úrvacsora is, pontosabban Jézus Krisztus és ezen bármi is történjék nem változtathatunk.
Úgy gondolom, hogy ezek a szavak nem csak egy keresztyén ember szívét érintik meg, hanem bármely ember szívét. Mert ha valaki őszintén szól „összetartásról", „együtt menetelről" az minden embert megérinti. Adja Isten, hogy ez így lehessen.
Hetyei Mónika
segédlelkész
Kedd: Úton a szabadság felé
Az Ökumenikus Imahét keretében kedden, január 22.-én a Magyar Kultúra Napján Szőnyben gyülekezett a komáromi és szőnyi hívők egy csoportja a Nagyboldogasszony Római Katolikus Templomban.
Ebben a gróf Zichy Miklósné, Berényi Erzsébet grófnő által 1774-1778-ban Fellner Jakab tervei szerint épített barokk templomban Milus Ferenc plébános úr, mint házigazda adott otthont az ökumenikus istentiszteletnek.
Felemelő volt számunkra azt az érzést megtapasztalni, hogy Isten előtt mindnyájan egyek vagyunk. Lelkileg megérintett együtt énekelni egymás zsoltárait, egyházi énekeit, együtt imádkozni az Úrtól tanult imádságot, együtt tenni hitvallást, érezni Isten jelenlétét.
A 17. zsoltár,- amit Máté László esperes úr olvasott fel-Dávid imádsága, könyörgés szabadításért, erőt adott abban, hogy mindig bizalommal forduljunk imáinkban Istenhez, akkor „Lépteim ösvényeidhez ragaszkodnak, nem inognak meg lépteim." /5. vers/
Hetyei Mónika református segédlelkész János Evangéliumából a 4. részből olvasott fel, amely Jézus és a samáriai asszony találkozásáról szól. A közöttük történő beszélgetés a samáriai asszonyt a valódi szabadságra vezeti.
Nagy Attila szőnyi református lelkész prédikációjában megerősített bennünket abban, hogy felekezetre való tekintet nélkül a közös ima, a közös ének Isten lelke által megújítja életünket.
Az indiai testvérek imája, amit Nagy Attila lelkész olvasott fel, szintén tanúskodott arról, hogy a világban élő összes hívő keresztény egy közösséghez tartozik, együtt Istennel.
Az istentisztelet végén bőséges áldásban részesültünk.
Bíztatok mindenkit, hogy minél többen vegyenek részt az ilyen alkalmakon, mert a hitben megerősít.
Tarnai Györgyné
gyülekezeti tag
Szerda: Úton, mint a föld gyermekei
A Komáromi Ökumenikus Imahét harmadik alkalmának a Komáromi Baptista Gyülekezet adott helyet. A lekciót Hetyei Mónika református segédlelkész olvasta fel, az igehirdetést Veres József evangélikus lelkész tartotta a Máté 9,1-12 versek alapján.
Ez a történet arról a csodáról szól, amikor Jézus sárral gyógyít meg egy születésétől fogva világtalan embert. „Mester, ki vétkezett: ez vagy a szülei, hogy vakon született?" - kérdezték tőle a tanítványok. Azt hitték, büntetésből nem lát, pedig Istennek célja volt az ő csodás gyógyulásával. Sokszor mi sem látjuk problémáink valódi, Isten szerinti okát, csak találgatjuk azokat. Csak megyünk a magunk útján, és magunkkal foglalkozunk, meg a gondjainkkal. De ha felemelnénk a fejünket és kérnénk Jézust, hogy nekünk is nyissa meg a szemünket, rá tekintve és szemünket rajta tartva tudnánk Őt követni azon az úton, amelyet Ő szánt nekünk. Ezen az úton hívő testvéreinkkel együtt haladunk Jézus nyomában. Ám utunk kereszteződéseiben találkozunk olyan emberekkel is, akik nem ismerik az Ő kegyelmét. Mintegy mécsesként kell világítanunk közöttük, Isten fényét visszatükrözve.
Életutam során sok emberrel kerülök kapcsolatba: családtagokkal, jó barátokkal, de sajnos akár rosszakarókkal is. Ám velük csupán életem rövidebb-hosszabb szakaszában haladok együtt; az emberek cserélődnek mellettem, születnek, meghalnak, vagy csak elválnak útjaink. Egyedüli állandó, biztos pont azonban csak egyvalaki lehet az utam során: és ez a valaki Isten.
Mészáros Rebeka
a baptista gyülekezet tagja
Csütörtök: Úton Jézus barátaiként
Együtt az úton
Az ökumenikus imahét negyedik estéjén, január 24- én az evangélikus imaházban lehettünk együtt az evangélikus, római katolikus és baptista testvéreinkkel.
A lelkipásztorokat és a gyülekezetet Veres József evangélikus nagytiszteletű úr köszöntötte. A nyitó ének a 463. dicséret (Isten élő lelke jöjj áldva szállj le rám...) eléneklése után, az ő vezetésével együtt imádkoztuk el Luther Márton esti imáját, majd Mészáros Sándor baptista prédikátor vezetésével a minden keresztyének hitvallását, az Apostoli Hitvallást.
A következő énekünk a 165. dicséret volt (Itt van Isten köztünk, jertek Őt imádni...).
Ezt követte Hetyei Mónika református segédlelkész szolgálata, aki a Zsoltárok könyve 139. részének első hat versét olvasta fel. Isten mindenütt jelen van, ismer mindnyájunkat. Pontosan tudja minden szándékunkat, cselekedetünket. Gondja van minden utunkra, rajtunk tartja a kezét. Ez csodálatos, fel sem tudjuk fogni.
A 25. zsoltár (Szívemet hozzád emelem és Benned bízom Uram) 1-2. versének eléneklése után, Nagy Attila Ákos szőnyi református lelkipásztor az Énekek éneke 1. részének 5-8. versét helyezte szívünkre (Szeretni és szeretettnek lenni.) Akik szeretettel fordulnak egymás felé, ott a válaszfalak megszűnnek, nem számítanak a különbözőségek.
A 42. zsoltár (Mint a szép híves patakra a szarvas kívánkozik) 1-3. versének eléneklését követően Mészáros Sándor baptista prédikátor János evangéliuma 15. részének 12-17. versét olvasta fel (Aki Krisztusban marad megmarad a szeretetben) „Az az én parancsolatom, hogy úgy szeressétek egymást, ahogyan én szerettelek titeket."(12.vers)
Ezután a 255. számú evangélikus éneket énekeltük el, ami így kezdődik: „Tarts meg urunk szent igédben!"
Máté László esperes úr János apostol 3. levele 4. verse alapján hirdette az igét. „Nincs nagyobb örömöm annál, mint amikor hallom, hogy az én gyermekeim az igazságban járnak."
Egész életünkben úton vagyunk. Jó dolog, amikor meglátogatjuk egymást, amikor új utakra lépünk. (nem csak a saját templomunkban)Új úton megyünk, mégis otthon vagyunk. Ez az egyetemes imahét sajátossága. Aki úton van, ahhoz ami korábban távol volt, közelebb kerül, ami ismeretlen volt, ismertté válik. „A Te igéd az én ösvényem." () Egész életünkben Krisztus barátaiként vagyunk úton. Erre Ő hívott el, Ő választott ki bennünket. A hívása barátságra szól, nem másra. Úgy tekint ránk, mint barátra. „Ti a barátaim vagytok, ha azt teszitek, amit én parancsolok nektek." (János ev. 15:14)
Amikor megszólít, ebben a kapcsolatban benne van a bizalom. Azt mondja „nem ti választottatok ki engem, hanem én választottalak ki és rendeltelek titeket arra, hogy elmenjetek és gyümölcsöt teremjetek." (János ev. 15:16) Engedelmeskedjünk Urunk parancsának, hogy az életünk gyümölcsöző legyen.
Jézus Krisztus barátsága Isten irántunk való szeretetéről beszél. Ez a szeretet soha el nem múlik, mindennél tartósabb, nem győzheti le semmi. Isten igazán ismer bennünket mégis el nem múló szeretettel szeret, mégis gondot visel rólunk, bízik bennünk. Ez a szeretet egészen más, mint a mi egymás iránti szeretetünk. Mi minél jobban megismerjük egymást, annál kisebb lesz a szeretetünk, de mégse féljünk elmenni egymáshoz megismerni egymást. Kérjük Urunkat, vezessen bennünket, hogy a más felekezethez tartozókban is lássuk meg az útitársat. Menjünk együtt az úton, bátorítsuk egymást.
„Nevelj minket egyességre, mint Atyáddal egy te vagy,
Míg eggyé lesz Benned végre minden szív az ég alatt;"
(395. dicséret 3. vers)
Engedelmeskedjünk Jézus Krisztusnak, aki mindenkit hív. Azt mondta: „Jöjjetek énhozzám MINDNYÁJAN!" (Máté ev. 11:28)
Az egyetemes imahét mindnyájunk ügye nem csak a mienk. Vigyük el az evangéliumot a világba.
Az Úr Jézustól tanult imádság elmondása után az evangélikus kórus éneke tovább gazdagította az istentiszteletet.
Veres József lelkipásztor köszönetet mondott a szolgáló és a gyülekezetet megáldó lelkészeknek, és azoknak is akik az istentiszteleten részt vettek.
Mindezekért is egyedül Istené a dicsőség!
Turó Mária
gyülekezeti tag
Péntek: Úton, akadályokon át
2012. január 21-el kezdődően tartották Komáromban az ökumenikus imahetet, amelynek kereteiben 25-én került sor templomunkban istentiszteleti alkalomra. Nagy örömünkre szolgált, hogy az évek során már több alkalommal megrendezett jeles eseményen idén - a város protestáns gyülekezeteivel együtt - először fogadhattuk az Isten házában katolikus testvéreinket is. Az esti imaalkalmon a felekezetek képviselői lelkészeik - Máté László esperes, Hetyei Mónika segédlelkész, Veres József evangélikus lelkipásztor, Mészáros Sándor baptista prédikátor, valamint Bors Imre katolikus segédlelkész - vezetésével jelentek meg.
Az idei eseményen a katolikus testvérek szolgáltak, gitárral, fuvolával és énekkel kísérték a gyülekezetet, igazi imádkozó közösséggé formálva azt. Az alkalom Taizé imaóra - ökumenikus együttkönyörgés volt, alapgondolata: „Úton járva - akadályokon át."
Az esemény alkalmával érdemes néhány gondolatot felidéznünk az ökumenizmussal és a Taizé mozgalommal kapcsolatban. A Wikipédia lexikonban található meghatározás szerint az ökumenizmus a keresztény vallási felekezetek által használt protestáns eredetű fogalom, eszme, mentalitás, ami az oikosz- ház, háztartás, otthon, haza görög szóból eredeztethető. Lényege az, hogy a különféle keresztény felekezetek - hitnézeti különbségeik ellenére - az egymás iránt tanúsított tolerancia mentén, a felekezeti különbségek helyett a közös pontok, alapvető hitnézeti egyezőségek hangsúlyozása, a közösség vállalás és az együttműködés keresése útján járjanak. A 20. században, Taizé nevű francia városban indult útjára az ökumenizmus jegyében az a mozgalom, amely Olav Fykse-Tveit, az Egyházak Ökumenikus Tanácsának főtitkára szerint „a közösség példája" úttörő szolgálatát teljesíti, arra buzdítja a világ egyházait, hogy Isten egész népének, különösen a fiataloknak lelki igényeit szolgálja.
II. János Pál pápa 1986. október 5-én látogatta meg a taizéi közösséget: ott hangzottak el a következő szavak: „Tudjátok azt, hogy én a magam részéről mennyire sürgető szükségszerűségnek tartom az ökumenizmust. Krisztus, az egyháznak nyújtott adomány által, minden keresztényben fölszabadítja a szeretet energiáit és a kiengesztelődés követeinek, a békességszerzőknek szélesölelésű szívével ajándékozza meg és képessé teszi őket arra, hogy egyesítsék a minden egyes emberért, a teljes emberért vívott harcot a szemlélődés lelkületével."
Ezen szép gondolatokkal csengtek össze az imaalkalmunkon elhangzott könyörgések. Testvéreinkkel együtt imádkoztunk a Jézusról szóló hitvallásért, a gyülekezet Úrhoz való vezetésért, a családokért, az ifjú házasokért, az emberhez méltó életért, az emberhez méltó hajlékért, a betegekért, valamint azért, hogy életünket a fő parancsolatnak megfelelően tudjuk élni, és amelyet Márk evangéliumában ekképpen fogalmazott meg számunkra az Úr: „Halljad Izráel: Az Úr, a mi Istenünk egy Úr. Szeressed azért az Urat, a te Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből, és teljes elmédből és teljes erődből. Ez az első parancsolat. A második pedig hasonlatos ehhez: Szeresd felebarátodat, mint magadat. Nincs más ezeknél nagyobb parancsolat."
Thoma László
presbiter