Írta: Antal Józsefnénőszövetségi tag, presbiter; dr.Szabó Mária, nőszövetségi tag
Az Ökumenikus Világimanap története immár több évszázadosnak mondható, hiszen a kezdetek az 1870-es évekre nyúlnak vissza. Minden esztendőben egy-egy ország női bizottsága készíti el az imanapi liturgia anyagát, melyet megküld más országoknak, akik a mellékelt ismertető anyag segítségével elő készítik helyben az imanap megtartását. Nemcsak istentiszteleti alkalom, hanem a felkészülés több alkalmán az ismertető anyag
megbeszélése. Ennek az imanapnak a gyülekezeteket felkészítő alkalmán képviselte gyülekezetünket két gyülekezeti tagunk: Antal Józsefné és dr. Szabó Mária, akiknek a beszámolóit a következőkben olvashatják.
VILÁG IMANAP ELŐKÉSZÍTŐ KONFERENCIA I.
"De te, Uram, pajzsom vagy nekem, dicsőségem, aki fölemeled fejem."
(Zsolt. 3: 4 )
A Magyarországi Ref. Egyház menekültmissziójának vezetője Kanizsai-Nagy Dóra elmondta, hogy 2001-2006-ig összesen 2117 regisztrált menekült élt Magyarországon. Éppen ezért nagy szükség van a szolgálatra, hiszen olyan emberekkel kell foglalkozni, akik üldöztetés /vallási,politikai,háborús/miatt hagyták el országukat. Segíteni nekik abban, hogy megtalálják helyüket a világban.
Három menekült fiatalember számolt be menekültté válásáról.
Az első Bagdadból érkezett sok gyerekkel, mert féltette családját a bombázástól. A második Tibetből jött Nigérián keresztül Magyarországra. Muszlin anya és keresztyén apa gyermeke. Olyan törvények uralkodnak hazájában, hogy a család döntése szerint kiirtották volna őket. Miután lelőtték testvérét, apja barátja segítségével sikerült megszökni: Nigéria-Líbia - Törökország - Szerbián át Magyarországra került, ahol hónapokig fogságban volt.
A harmadik fiatalember Nigériából érkezett, aki hívő keresztyén. Egy csoport terrorban tartotta a keresztyéneket. A kiskunhalasi menekülttáborban 6 hónapig csak imádkozott. A remény morzsáit ültették a szívébe, de a meghallgatáson elutasították kérelmét. Debrecenbe került enyhébb körülmények közé.
Mindhárom fiatalember háláját fejezte ki Láng Edit katolikus mentornak, aki teológiai főiskolát végzett, és látássérültként dolgozik a misszióban.
Bemutatkozott még Salyámosi Éva, a Duna Televízió szerkesztő munkatársa. Most jelent meg: Az ítélet: felmentés című könyve, amiben megtérésének történetét írja le. " Mit végzett vele Isten az életében? kérdésre válaszolva ajánlja könyvét főleg a frissen megtérőknek.
P.Tóthné Szakács Zita tiszteletesasszony elmondta, hogy elismert a magyar ref. miszszió. Iskolai programját egy Kanadában élő magyar /56-os/ segíti, hogy a kisérő nélküli fiatalok szakmát tanulhassanak.
A záró áhítaton Ruth könyve alapján hirdette az igét. Kiemelte, hogy hitünk kötelez azokért imádkozni, akik saját hibájukon kívül kerültek nehéz helyzetbe. Meg kell tanulnunk másokat is befogadni a Jézus Krisztussal.
Ezen a konferencián nagyon sok ismeretet szereztünk, sokat hallottunk a befogadásról, s imanapunkat 2013. márc.1-én a Máté evangéliumának 25.fej. 35-39 verse alapján rendezzük meg: " Jövevény voltam... és befogadtatok.."
Az igei és lelki táplálák mellett testi táplálékkal is vártak minket, aminek a különlegessége az volt, hogy az imanapi liturgiát összeállító Franciaország finomságait kóstolhattuk meg a konferencia szünetében.
Antal Józsefné, nőszövetségi tag, presbiter
VILÁG IMANAP ELŐKÉSZÍTŐ KONFERENCIA II.
A 2013. január 21-25-i ökumenikus imahét után közvetlen 2013. január 26-án Budapesten a MEÖT női bizottságának szervezésében a március 1-i Ökumenikus Világimanapra szóló előkészítő konferencián vettünk részt P. Tóthné Szakács Zita református lelkipásztor elnökletével.
A 2013-as Világimanap vezérigéje Máté evangéliumából hangzik (25:35-46.):
„Jövevény voltam és befogadtatok. "
A találkozón különböző missziók mutatkoztak be, hiszen nem csak a menekültekről szól az ige; s nem csak a pozitív megközelítésről, hanem a mulasztás következményeiről is. Ezért a konzultáció témája volt a szenvedélybetegségben szenvedők élete; a börtön fogságában élők között végzett küldetés fontossága, illetve a „hétköznapi" befogadásaink és elutasításaink is.
A konferenciát P. Tóthné Szakács Zita nyitotta meg, majd együtt énekeltünk az „Itt van Isten köztünk..." kezdetű dicséretünket, ezután pedig Dr. Firschl Miklós MEÖT titkár köszöntötte az egybegyűlteket és köszönetet mondott a szolgálatokért. „Mi mindig befogadjuk a Krisztust. - mondta- erre épül az összejövetel és a világimanap is.
Pintér Márta evangélikus lelkész a MEÖT országos vezetőségi tagjának előadása következett. Imádságában kérte: Urunk ébressz bennünk felelőséget mások iránt; vezesd úgy gondolatainkat, vándorlásainkat világszerte, hogy mindenkor Te vezess bennünket. Hiszen mindannyian jövevények, bevándorlók vagyunk valamilyen értelemben. A lelkipásztorok is. Emellett felidézte a magyarok vándorlását és a honfoglalást, valamint a későbbi bevándorlásokat is: (tatárjárás, cigány nemzetiségűek betelepülése, stb.)
Így tehát nagy ajándék, ha valahol otthonra lelünk. Vajon ha a gyülekezetek kapuján kopogtatnak menekültek, akkor minden esetben befogjuk-e őket? Imanapokon személyessé válik a téma. Mit csinálnál, ha te lennél nehéz helyzetben? A hit cselekedetek nélkül halott. Nem elég tudni a szeretetről, azt cselekedni is kell. Az alázatos ember tud a másikra figyelni, megsegíteni a szegényt, ápolni a beteget.
Az ökumenikus világimanap története, az 1870-es évekre nyúlik vissza. És Istennek hála azóta sem halt el, hanem évről- évre növekszik. A szervezésben pedig újabb generációk is részt vesznek.
Pintér Márta lelkésznő 2012-es Amerikai látogatásáról szóló beszámolója után, Bagdán Zsuzsa- református újságíró- számolt be a Franciaországban végzett önkéntes munkájáról. Ő ott fogyatékosok ápolásával foglalkozott és elmondta, hogy a franciák nagyon befogadóak, ha az ember beszéli a nyelvüket. A világimanap idei alakalma azonban arra sarkall bennünket, hogy mi is fogadjuk be a franciákat.
Márkus Gábor lelkipásztor beszélt a Tisztaforrás alapítvány munkájáról, ezen belül pedig a hajléktalanok gondozásáról. Mottója: „Ne nézz hátra, csak előre" - a hajléktalanok felé is irgalommal és megértéssel kell fordulnunk, ha pedig elfáradnánk a szolgálatban, Istentől kérni segítséget. Illetve elengedhetetlen még, hogy kapcsolatban legyen a gondozó orvosokkal, pszichológusokkal, utcai szociális gondozókkal.
Kovács Gézáné Ildokó a családi befogadásról szólt. Mindent csak bölcs szelídséggel lehet megoldani. Ez azt jelenti, hogy tudok hallgatni és ha kell bíztatni is.
Dani Eszter a missziói iroda vezetője pedig a cigányok befogadásáról számolt be. A gyülekezeteket nyitottságra és befogadásra buzdítva.
P. Tóthné Szakács Zita fontosnak tartotta még megjegyezni, hogy tudnunk kell a korlátainkat átlépni.
Ezért is szóljon ez az idei imanap a befogadásról és Isten Igéjének betöltéséről:
„Éheztem és ennem adtatok..."
dr.Szabó Mária, nőszövetségi tag