Írta: Bors Imre, katolikus segédlelkész
KIHELYEZETT BIBLIAÓRA,
A RÓMAI KATOLIKUS KÖZÖSSÉGI HÁZBAN
Az ökumenikus imahéten a Komáromi Római Katolikus Imacsoport énekkara számára lehetőség nyílt, hogy egy taizé-i imaóra keretén belül a református, az evangélikus és a baptista testvérekkel együtt dallal dicsőíthessék az Urat a komáromi Református Templomban. Szép hagyomány ez, mikor is a keresztények egységéért imádkozunk, vagyis azért a kegyelemért, hogy mi, különböző felekezetek hívei Krisztusban mégis egyek lehessünk.
Komáromban viszont ennek szelleme nem korlátozódott csupán az imanyolcad idejére.
Máté László esperes úr túl azon, hogy vendégszerető házigazdának bizonyult - jó magyar szokás szerint - visszaadta a látogatást, pontosabban azért a szolgálatért, melyet imacsoportunk a Református Templomban végzett, egy „kihelyezett bibliaóra" megtartásának szolgálatával kedveskedett nekünk.
A kihelyezett bibliaórát jelenlétével megtisztelte Pados József apát úr, a komáromi katolikus hívek lelkipásztora, Aranyosi Károly a katolikus egyházközség képviselőtestületének elnöke, Peredi Ágota a Szent Imre Katolikus Iskola igazgatónője, mely iskolába nemcsak katolikus, de református növendékek is járnak, valamint Hetyei Mónika református segédlelkész, aki a katolikus iskola református növendékeinek hitoktatója is.
A kihelyezett bibliaórán Szent Pál apostolnak a galatákhoz szóló levelét, konkrétabban a Törvény jelentőségét elmélkedtük át. Máté László esperes úr a felolvasott ige meghallgatása után arról, beszélt mit jelentett előbb a zsidóknak a Törvény, majd kifejtette azt is, hogy nekünk, keresztényeknek mit kell, hogy jelentsen. Az előadást követő beszélgetést is ő koordinálta, mely során kicserélhettük gondolatainkat református testvéreinkkel a hallott igéről. Számomra az a gondolatsor volt a leginkább elgondolkodtató, melyet egyik református testvérünk fűzött a témához, ha a Szentírás kérdez tőlünk valamit, nem szabad továbbsiklani a kérdésen. Valóban nem lehet mindegy számunkra, hogy mit jelent nekünk a Törvény, mennyire sejtjük meg a betűk mögött megbújó szellemet.
Ezen az estén nemcsak az örvendeztette meg szívünket, hogy közös kincsünk a Szentírás sorain elmélkedhettünk, de annak a ténye is, hogy együtt tehettük mindezt, testvéri légkörben. Mint ahogy az estén is szóba került, vannak lebonthatatlan válaszfalak a két vallásirányzat között, (egyházfegyelmi, szentségi egység nincs közöttünk) mégis a hit egységében vagyunk egymással, mely azt jelenti, hogy mindnyájan ugyanazt az igazságot hirdetjük.
A Szentlélekisten ugyanúgy vezeti az Istent kereső református gondolatait, mint a katolikusét. Ugyanahhoz az Istenhez imádkozzunk, ugyanabban az Istenben remélünk. Nekünk, keresztényeknek önmagunkat nem szabad egymással szemben megfogalmaznunk, hanem önazonosságunkat Krisztusban keresve igyekezzünk megtalálni azt, aki ugyanaz kell, hogy legyen református és katolikus számára is. Ha lazán is, de összetartozunk, s ezt az összetartozást érezhettük meg ezen a kihelyezett bibliaórán.
Köszönjük Máté László esperes úrnak és híveinek, hogy ezen az estén éreztették ezt velünk!
Bors Imre,
katolikus segédlelkész